معرفی انواع انجیر استهبان+ خواص درمانی

انجیر استهبان

انجیر استهبان از مزارغ دیم استان فارس برداشت شده و مرغوب ترین انجیر ایرانی است. از مهمترین ویژگی های انجیر خشک استهبان می توان به؛ کیفیت بالای محصول، رنگ، بو و طعم طبیعی، ارزش غذایی بالا، عدم آلودگی به آفت و بیماری ها، امکان نگهداری به مدت طولانی و استفاده محدود از سموم در فرآیند تولید آن اشاره داشت.

در فرآیند خشک کردن میوه انجیر استهبان از سموم شیمیایی استفاده نمی شود. همین عامل باعث ارگانیک و طبیعی بودن انجیر خشک استهبان و کیفیت بالای آن می باشد.

انواع انجیر خشک استهبان

درجه بندی انواع انجیر استهبان براساس ریز و درشتی انجیر، بسته یا خندان بودن، رنگ و مغزدار بودن یا نبودن (پوکی) انجام می شود. و تقسیم بندی تجاری این محصول براساس قطر، اندازه، رنگ و میزان شکاف انجیر انجام می شود.

۱. انجیر صد و یک

باکیفیت ترین نوع انجیر استهبان و دارای یک ویژگی خاص است. ویژگی منحصر به فرد این انجیر وجود شکافی در انتهای آن است. این شکاف به دلیل مرغوبیت بالای این محصول ایجاد شده و انجیر صد و یک را به گرانترین انجیر موجود در استهبان تبدیل کرده است.

انجیر صد و یک محصول یک درخت خاص نیست؛ بلکه محصولی خاص از یک درخت انجیر معمولی بوده و میزان آن در مقایسه با دیگر انواع انجیر بسیار کم است. به همین خاطر این نوع انجیر به نام انجیر صد و یک معروف شده است.

میزان برداشت این انجیر در سال های مختلف و حتی دفعات مختلف برداشت سالیانه انجیر متفاوت است. دلیل شکفتن این انجیر؛ بالارفتن میزان گرده افشانی، میزان رطوبت، در دسترس بودن مواد غذایی مورد نیاز درخت، نوع خاک، میزان کوددهی و نوع درخت است.

۲. انجیر فرخی

انجیر فرخی بیشترین میزان برداشت انجیر سالیانه در استهبان و همچنین بیشترین میزان صادرات انجیر کشور را به خود اختصاص داده است. خشک شده انجیر فرخی در خشکبار فروشی های سراسر کشور به میزان زیادی خرید و فروش می شود.

استیول این انجیر شکاف نخورده و یا به مقدار بسیار کمی شکفته شده است. قیمت انجیر خشک فرجی به اندازه میوه، رنگ میوه و میزان شکاف خوردن استیول آن بستگی دارد. انجیر خشک های بزرگتر، دارای رنگ سفیدتر و میزان شکاف خوردگی بیشتر؛ با قیمت بیشتری خرید و فروش می شود.

۳. انجیر منگ

از ویژگی های مهم این انجیر می توان به؛ ریز بودن، رنگ سیاه و استیول کاملا بسته اشاره داشت. و در درجه بندی انواع انجیر خشک استهبان یک انجیر خشک درجه ۳ است. میزان برداشت آن در سال های مختلف و مناطق مختلف از کمتر از ۵٪ تا بیشتر از ۴۰٪ متغیر است.

از انجیر منگ بیشتر در تهیه فرآورده های مختلف انجیر مانند : شیره انجیر، کلوچه، بیسکوییت انجیر، مربا و مسقطی استفاده می شود.

۴. انجیر قاقو

نوعی انجیر خشک استهبان با ظاهری شکننده و سبک می باشد. وزن این انجیر از دیگر انواع انجیر خشک کمتر و پوست آن نیز صاف تر است. چین و چروک پوست این انجیر خشک به طور قابل توجهی کمتر از دیگر انواع انجیر خشک است.
گوشت انجیر قاقو به دلیل کمبود بیش از حد رطوبت در میوه، کاملا خشک و فاقد هرگونه شیره است. این امر مهمترین دلیل از بین رفتن مرغوبیت این نوع انجیر است. اصلی ترین دلیل قاقو شدن انجیر؛ کاهش فعالیت های فتوسنتزی درخت در اثر از بین رفتن کلروفیل های برگ انجیر می باشد.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.